Kafe’ler İçin Pasta Yapan Yerler

Kafe’ler İçin Pasta Yapan Yerler
Satan Yerler Öğrenmek için doğru yerdesiniz.

Cheesecake’in Zamanda Yolculuğu

Tüm dünyaya yayılan bu lezzetin çıkış noktası, meşhur cheesecake pastanelerinden dolayı Amerika olarak bilinse de aslında tam olarak öyle değil.

Yunanistan’ın Samos adasından çıkmış olan bu tatlı o zamandan beri serüvenine devam ediyor. Çıkışıyla ilgili net bir tarih verilmese de ilk tarifin 236 yılında ortaya çıktığına ve 4 bin sene önce yenildiğine inanılıyor.

Yunanlılar cheesecake’i hem enerji kaynağı olarak olimpiyat sporcularına yedirmişler hem de düğün pastası olarak hazırlamışlar.

Cheesecake günümüzdekinin aksine, geçmişte oldukça basit bir tarife sahipmiş.

İlk önce peynirler sürülebilecek bir kıvama getirilene kadar ezilir ardından tatlandırıcı olarak içerisine bal ilave edilirmiş. Daha sonra da un ve kepekli unlar iyice karıştırılır ve kalıplarda pişirilirmiş.

Kafe’ler İçin Pasta Yapan Yerler
Satan Yerler detaylı sorularınız için bizleri takip edebilirsiniz.

Taze Pasta Nereden Alınır?

Cheesecake çeşitliliği aslında epey fazla bir tatlı iken san Sebastian cheesecake öteki çeşitlere nazaran son bir iki yılda bilinirliğini epeyce arttırdı ve popüler bir gastronomik lezzet haline geldi diyebiliriz.

Pek çok cake çeşidi varken insanların son yıllarda özellikle rağbet gösterdiği San Sebastian cheesecake ‘İspanyol usulü yanık cheseecake olarak bilinir.’

Bu cheescake ötekilerden farklı olarak peynir karışımından oluşuyor ve öteki cheescakelerdeki gibi bir taban katmanı yok.

Ortası epeyce yumuşak, altı ve üstü de yanık halde servis ediliyor. Bazı şefler bu kekin İspanya’dan daha çok Türkiye’de tutmasının sebebini ise özellikle yanık oluşu itibariyle tadının fırın sütlacı andırmasına yoruyor.

Kafe’ler İçin Pasta Yapan Yerler

Gastronominin gelişmesiyle beraber pastacılıkta epeyce yol kat etti.Bunda elbette ürün çeşitliliğinin katkısı büyük. Cheseecake de bu gelişimle beraber menülerde daha sık karşımıza çıkar vaziyette.

Tam da bu noktada belirtmek gerekir ki cheesecake pek çok tatlıya göre daha uzun süre muhafaza edilebilir. Uzun süre saklanabilmesi pek tabii pek çok fırının, kafenin işini kolaylaştırır bir özellik.

O yüzdendir ki bu gün kafeler de çeşit çeşit cheescake var.

Bunlardan bir kaçını sayıca olursak hemen her kafede bulabileceğiniz limonlu, frambuazlı cheescake çeşitlerini ve karşımıza sık çıkmasada mutlaka denenmesi gereken kahveli, yaban mersinli ve kestaneli cheesecake çeşitlerini örnek olarak verebilir.

Kafe’ler İçin Pasta Yapan Yerler
detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Menü