Toptan Tiramisu

Evlerimizde yaptığımız tiramusu keki orjinalinden biraz daha farklıdır aslında. Bizler biraz kolayına kaçarak hazır pasta keki  kullanıyoruz, elin İtalyanı ise kedi dili denilen “Savoiardi” bisküvisini kullanıyor. (Şu anda bu bisküvi gurme marketlerde ve başka birçok yerde var.) Aradaki fark böyle başlıyor. İç malzemelerinden bizde ki labne peyniri yerine ise mascarpone peyniri görevi üstleniyor. Yumurta, şeker, espresso, tuz diğer yardımcıları oluyor.

İşe önemli bir püf noktası olan yumurtaların beyazları ile sarılarını ayrı kaplara ayırmak ile başlıyoruz. Yumurta akına az miktarda tuz ve vanilya ekleyerek mikser yardımıyla çırpıyoruz.  Bu sefer de yumurta sarısına geçerek toz şeker ilave ederek rengi açılana kadar çırpıyoruz.

Her şeyi ayrı hazırladığımız tiramusunun can damarı olan noktası mascarpone peynirini de mikserle çırparak önceden hazırladığımız yumurtaları yavaşça ekliyoruz. İtalyanlar bu aşamada içerisine sevdikleri kahve likörünü de ekler. Krema dolapta beklerken kahvesi hazırlanarak soğutulur. Kedidili bisküvilerin her iki tarafı da ıslanacak şekilde kahveye batırılarak tepsiye dizilir. İkinci kez aynı işlem yapıldıktan sonra kremadan azar azar sürülerek devam edilir. Servise hazır hale gelmesi için üzerine bolca kakao ya da tercihe göre toz kahve serpilmektedir. Bir gece boyunca buzdolabında kalırsa daha güzel bir lezzet yakalayabilirsiniz.

benzersiz lezzetleri keşfe çıkabilirsiniz.

Detaylı bilgi için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

Menü